O kostele sv. Kateřiny

Kostel sv. Kateřiny je jedním z nejstarších církevních objektů Opavy a jejího okolí. Přestavba z počátku 19. století tvář stavby podstatně změnila, prvky středověkého gotického jádra lze však spatřit dodnes. První bezpečná zpráva z roku 1417 dává tušit, že svatyně již nějakou dobu předtím existovala a plnila svou funkci. Jméno patronky sv. Kateřiny Alexandrijské v pozdějších letech ovlivnilo pojmenování celé zdejší obce Kateřinky. Vnitřek kostela skrývá 14 obrazů zobrazujících zastavení křížové cesty, namalovaných Janem Lukášem Krackerem roku 1761. V zahradě kostela je umístěna socha sv. Floriána. Skulptura ochránce před požáry zde byla přenesena roku 1923 z křižovatky Ratibořské a Černé ulice. Práce neznámého autora z roku 1721, zachycující patrona v podobě římského vojáka s kopím vylévajícího vědro s vodou, patří k významným opavským barokním památkám.