Bratislava – Biskup Martin David v pondělí 11. listopadu slavil v bratislavském dómu slavnost místního patrona – svatého Martina. Do slovenského hlavního města jej pozval tamní arcibiskup Stanislav Zvolenský v souvislosti s letošní ničivou povodní. Bratislavská arcidiecéze se totiž rozhodla věnovat výtěžek letošní Svatomartinské sbírky rodinám z ostravsko-opavské diecéze, které přišly o střechu nad hlavou.
Biskup Martin David letos oslavil svátek svého patrona v Bratislavě. Foto: Vladimír Simko / Člověk a Víra
Arcibiskup Zvolenský se v pastýřském listu, který se v kostelích bratislavské arcidiecéze četl v neděli 10. listopadu, odkázal na povodňovou situaci ve více zemích světa. „Letos ve více zemích vydatné a prudké deště způsobily velké škody a také ztráty na životech. V minulých dnech jsme toto zpustošení mohli sledovat v okolí Valencie. Není to tak dávno, co jsme i my povodně zakusili. V médiích jsme ale mohli vidět škody na severní Moravě, které byly neporovnatelně větší. A protože v bratislavské arcidiecézi každý rok napodobujeme našeho patrona svatého Martina zvláštní sbírkou, chceme v letošním roce projevit blízkost a pozornost rodinám, které ztratily svá obydlí v důsledku záplav v ostravsko-opavské diecézi,“ pozval k solidaritě arcibiskup Zvolenský. Výnos sbírky má být zřejmý na začátku roku 2025 a pomůže konkrétním rodinám prostřednictvím Diecézní charity ostravsko-opavské.
Ekologie ducha – mít srdce naplněné Bohem
Svatomartinské triduum v bratislavské katedrále trvalo od soboty 9. listopadu až do samotného svátku světce v pondělí 11. listopadu. Každý den třídenní měl své téma a pondělní motto odkazovalo k sv. Martinovi jako světci, který může být příkladem ekologie ducha. V tento den mši svatou v Bratislavě slavil také biskup Martin David.
Biskup Martin v promluvě zmínil, že ačkoliv doba svatého Martina ekologické přemýšlení neznala, sám světec určitě nebyl neekologickým člověkem. Opozitem ke slovu „ekologický“ je totiž výraz „toxický“ a toxičtí lidé bývají sebestřední, majetničtí a bezohlední. „Takovým svatý Martin rozhodně nebyl. Do středu svého života postavil Boha, postavil Ježíše Krista,“ podotkl biskup Martin David a zdůraznil, na čem spočívá ekologie ducha v životě svatého Martina:
„Ekologie ducha svatého Martina vyrůstá z jedné jediné skutečnosti. Ze srdce upřímně toužícího po Bohu, ze srdce, které je neustále naplňováno Duchem Božím. Papež František to vyjadřuje v encyklice Laudato sii’ těmito slovy: ‚Čím více se vyprazdňuje srdce člověka, tím hůře se chová ke svému okolí a k přírodě.‘ Nejlepším způsobem, jak žít ekologii ducha, je nemít vyprázdněné srdce. Mít ho stále naplněné Boží láskou, vděčností.“
Pozdrav se vzpomínkou na Ostravu
Při přípravách slavnosti si bratislavský katedrální farář P. Peter Slepčan uvědomil, že má mezi farníky také manželský pár, který donedávna žil v Ostravě. Děkovnou kytici proto biskupu Martinovi na závěr bohoslužby předávali právě oni. Pro diecézní média pak manželé Ševelovi prozradili:
„Od roku 2016 jsme celá rodina žili v Ostravě. Další tři roky jsem do práce dojížděl z Bratislavy,“ uvádí Jozef Ševela. „Katedrála v Ostravě byla naším duchovním domovem. Líbí se mi tamní nápis: “Kristus, vítězí – kraluje – vládne". Děti chodily ve farnosti do náboženství. Teď se to hezky propojilo, když sem biskup Martin přijel," usmívá se jeho manželka Tatiana Ševelová. V Ostravě mají stále přátele a proto sledovali také povodňové zpravodajství: „Kamarád mi poslal foto z hlavního nádraží a myslel jsem si, že to je nějaká fotomontáž,“ kroutí hlavou pan Jozef a dodává, že s manželkou se do Ostravy stále velmi rádi vracejí.
Napsal Mgr. Ondřej Elbel, MSc.