Archiv rubriky: Poutě

Mše svatá za opavské Přemyslovce

Vážení farníci,

rádi bychom Vás tímto pozvali na II. ročník poutní mše sv. za opavské Přemyslovce konané u příležitosti svátku Povýšení svatého Kříže. Mše bude v kapli sv. Kříže (Švédské) na Kateřinském hřbitově, ulice Ratibořská ve čtvrtek 14.9. od 17:30 hod. Mši svatou doprovází naše Jaktařská schola.

II. Farní pouť do Křtin 2022

Naši farníci z obou farních obvodů a také hosté zavítali v přeplněném autobuse do poutního místa v moravských Křtinách. Jednalo se již o druhou tradiční pouť v tomto roce. Po příjezdu do Křtin a přivítaní se s místním duchovním správcem, farním vikářem Metodějem Jánem Lajčákem, O. Praem. následovala mše svatá u milostivé sochy Panny Marie ochránkyně Moravy. Po mši svaté následovala menší přednáška o poutním chrámě, jeho historii a také o současném dění v místním farním obvodu. Poutníci měli jedinečnou možnost slyšet a vidět místní zvonohru, která melodicky odbíjela jednu z řady mariánských písní. Poté jsme navštívili kryptu pod podlahou zdejší basiliky. Dále následoval oběd v místním zámku, tehdejšího kláštera. Následně po obědě byla adorace v kapli sv. Anny, načež se poutníci dále vydali autobusem směr státní zámek v Rajci Jestřebí, kde byla pouť ukončena. Úderem 16:00 se poutní zájezd vydal opět směr Opava.

Kostel Jména Panny Marie je barokní poutní kostel ve Křtinách, okres Blansko, vybudovaný během první poloviny 18. století podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Kostel spolu s přilehlou kaplí svaté Anny a bývalým proboštstvím je dominantou obce. Celý poutní areál byl roku 2008 vyhlášen národní kulturní památkou České republiky.

Zámek (klášter) Křtiny je bývalá rezidence zábrdovických premonstrátů z poloviny 17. století, nacházející se v obci Křtiny v okrese Blansko. Je součástí poutního areálu kolem kostela Jména Panny Marie, vyhlášeného roku 2008 národní kulturní památkou České republiky. Řád premonstrátů se zde vrátil v roce 2018 z kláštera v nedaleké Nové Říši.

Foto: Petr Stiborský a Tereza Puchalová

Svatoludmilská pouť farností Opava-Jaktař a Opava-Kateřinky

V rámci letošního výročí 1100 let mučednické smrti sv. Ludmily jsme vyrazili s farníky obou farností 1. a 2. července na pouť. První den jsme zavítali na Tetín, kde jsme slavili mši sv. a vyslechli historický výklad. Po obědě jsme vyrazili do Prahy do katedrály sv. Víta. Po výkladu jsme ve svatováclavské kapli zazpívali chorál a následně jsme se pomodlili u hrobu sv. Ludmily v bazilice sv. Jiří. Ubytování jsme měli zajištěno v Křesťanském domě sv. Ludmily. Večerní procházku mnoho z nás využilo k procházce a modlitbě u mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Druhý den jsme po snídani putovali do Staré Boleslavi, kde jsme slavili mši sv. a uctili Paladium země české. Po cestě zpět jsme navštívili Koclířov, kde jsme v opraveném kostele sv. Jakuba a sv. Filomény zazpívali Te Deum na poděkování za krásný a požehnaný čas pouti.

Autorem fotografií je Tomáš Machovský.

Farní výlet do Frenštátu

Jaro už je opravdu tady, a tak jsme neváhali a rozhodli se jet na farní výlet za otcem Petrem. Počasí nám přálo, celou dobu bylo krásně teplo a svítilo nám sluníčko. Vyrazili jsme ráno v sobotu 14. dubna, někteří autobusem a někteří autem. Navzdory opravám na silnicích jsme všichni šťastně dorazili do Frenštátu, kde už nás čekal otec Petr.