Archiv rubriky: Výlety

II. Farní pouť do Křtin 2022

Naši farníci z obou farních obvodů a také hosté zavítali v přeplněném autobuse do poutního místa v moravských Křtinách. Jednalo se již o druhou tradiční pouť v tomto roce. Po příjezdu do Křtin a přivítaní se s místním duchovním správcem, farním vikářem Metodějem Jánem Lajčákem, O. Praem. následovala mše svatá u milostivé sochy Panny Marie ochránkyně Moravy. Po mši svaté následovala menší přednáška o poutním chrámě, jeho historii a také o současném dění v místním farním obvodu. Poutníci měli jedinečnou možnost slyšet a vidět místní zvonohru, která melodicky odbíjela jednu z řady mariánských písní. Poté jsme navštívili kryptu pod podlahou zdejší basiliky. Dále následoval oběd v místním zámku, tehdejšího kláštera. Následně po obědě byla adorace v kapli sv. Anny, načež se poutníci dále vydali autobusem směr státní zámek v Rajci Jestřebí, kde byla pouť ukončena. Úderem 16:00 se poutní zájezd vydal opět směr Opava.

Kostel Jména Panny Marie je barokní poutní kostel ve Křtinách, okres Blansko, vybudovaný během první poloviny 18. století podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Kostel spolu s přilehlou kaplí svaté Anny a bývalým proboštstvím je dominantou obce. Celý poutní areál byl roku 2008 vyhlášen národní kulturní památkou České republiky.

Zámek (klášter) Křtiny je bývalá rezidence zábrdovických premonstrátů z poloviny 17. století, nacházející se v obci Křtiny v okrese Blansko. Je součástí poutního areálu kolem kostela Jména Panny Marie, vyhlášeného roku 2008 národní kulturní památkou České republiky. Řád premonstrátů se zde vrátil v roce 2018 z kláštera v nedaleké Nové Říši.

Foto: Petr Stiborský a Tereza Puchalová

Farní výlet do Frenštátu

Jaro už je opravdu tady, a tak jsme neváhali a rozhodli se jet na farní výlet za otcem Petrem. Počasí nám přálo, celou dobu bylo krásně teplo a svítilo nám sluníčko. Vyrazili jsme ráno v sobotu 14. dubna, někteří autobusem a někteří autem. Navzdory opravám na silnicích jsme všichni šťastně dorazili do Frenštátu, kde už nás čekal otec Petr.

Zimní radovánky

Několik členů naši farní rodiny v čele s otcem Petrem využilo krásného zimního počasí, vytáhlo lyže, snowboardy, brusle a hokejky a vyrazilo. Kam? Druhou lednovou sobotu jsme vyrazili na sluncem zalitý svah Kopřivná v Malé Morávce. Čtyřsedačková lanovka (která se místy houpala jako veliká houpačka) nás vyvezla nahoru na kopec a dolů jsme jeli po vlastních – tedy lyžích a snowboardech. No, a tuto neděli jsme zase vyzkoušeli tvrdost ledu na Vávrovických „bahňákách“. Někteří hráli hokej, jiní bruslili a někteří si jen užívali krásného slunce. Všem nám ale bylo úžasně… Musíme si to ještě zopakovat.